ÇİNLİ SENDİKACILARLA GÖRÜŞÜLDÜ
23.01.2015
Foto Galeri
Video Galeri
Çin Halk Cumhuriyeti Anhui Sendikalar Federasyonu (AFTU) ile Sendikamız Türk Metal; İstanbul’da yapılan bir toplantı ile bir araya geldi. Her iki kuruluş çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulundu.
Anhui Sendikalar Federasyonu ile sendikamız Türk Metal, İstanbul’da yapılan bir toplantı ile bir araya geldi. Toplantıya Genel Başkanımız Pevrul Kavlak, Genel Sekreterimiz Yücel Yücel, İstanbul 1 Nolu Şube Başkanımız Murat Salar, Dış İlişkiler Sorumlumuz Devrim Duman ile Çin’den gelen heyetten Anhui Sendikalar Federasyonu (AFTU) Başkan Yardımcısı, Donghui HU; Anhui Eyaleti Chizhou Sendikalar Federasyonu Başkanı, Jigang YANG;  Anhui Eyaleti  Huangshan Sendikalar Federasyonu Başkanı,Yihua ZHOU; AFTU Hukuk Bölümü Müdürü, Günlük İşçi Bülteni Müdürü, Uluslararası İlişkiler Sekreteri katıldı.
Yapılan toplantıda her iki ülkedeki sendikal yapı, toplu sözleşme sistemi, sendikaların üyelerine sunduğu hizmetler konularında karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. Geleceğe yönelik iş birliği ve dayanışma faaliyetlerine ilişkin görüşler değerlendirildi.
68 milyon nüfusa sahip Anhui eyaletinde bulunan AFTU, demir çelik ve maden sektörlerinde 16 sendikada  7 milyon üyeyi temsil ediyor ve federasyonun 30 bin çalışanı bulunuyor.
Anhui Sendikalar Federasyonu, Tüm Çin Sendikalar Federasyonu (ACFTU)'ya bağlı 31 eyalet federasyonlarından birisi. ACFTU'ya bağlı ayrıca 10 ulusal sanayi sendikası bulunuyor. Mayıs 1925’de kurulan ve  genel merkezi Çin’in başkenti Pekin'de olan ACFTU’nun toplam üye sayısı 169 Milyon 94 bin ve bunun 61 milyonunu kadın üyeler oluşturuyor.
Heyet temsilcileri,Türk Metal’i yakından tanımanın kendilerine büyük fayda sağladığını ve bu tanışmadan mutlu olduklarını ifade ettiler.